20.07.2015

Греції цілком можуть запропонувати 50 млрд євро за вихід з Єврозони, а в Україні - "чорна" п'ятниця?

Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле був готовий надати Греції 50 млрд євро у випадку, якщо країна погодиться вийти з єврозони. Про це повідомляє видання EurActiv з посиланням на високопоставлене джерело.
Шойбле припускав, що новий грецький уряд підтримає вихід Греції з єврозони і був готовий "викласти гроші на стіл, щоб заохотити його до такого кроку".
Як пише видання, ще до референдуму в Греції щодо пропозицій кредиторів, який відбувся 5 липня, Шойбле ставив питання щодо того, скільки грошей хоче Греція за те, щоб залишити єврозону.
Разом з тим, згідно з інформацією видання Heard in Europe, Шойбле мав на увазі конкретну суму - 50 млрд євро.
У випадку, якби Греція обрала вихід з єврозони, 300 млрд євро боргу Греції були б втрачені для кредиторів, проте отримані 50 млрд євро "стали б в нагоді грецькому уряду для розбудови нової фінансової системи".
Водночас, як відомо, 12 липня прем`єр-міністр Греції вирішив виконати побажання більшості греків та залишити країну в єврозоні, погодившись на низку болючих реформ.
Раніше повідомлялося, що мінфін Німеччини розіслав урядам країн єврозони документ, який передбачав варіант тимчасового виходу Греції з єврозони - на 5 років.
Разом із тим, у п’ятницю 24 липня Мінфін має здійснити черговий купонний платіж (тобто погасити відсотки) по єврооблігаціям. Необхідна сума – 120 млн дол. Якщо цей платіж не буде проведено, це означатиме технічний дефолт України.
Чи відбудеться він? Наразі будь-які «стовідсоткові» прогнози – це не більше, ніж гадання на кавовій гущі й тикання пальцем в небо.
За останні кілька днів і міністр фінансів Наталія Яресько, і її заступник Артем Шевальов вкотре заявляли, що уряд може скористатися правом, наданим йому Верховною Радою, та заморозити боргові виплати. І швидше за все, керівництво Мінфіну на поточний момент достеменно не знає, чи буде платіж у п’ятницю, чи ні. Оскільки дуже багато (якщо не все) залежить від переговорів з кредиторами, які триватимуть на поточному тижні (у спільному релізі сторін переговорів відзначалося, що мають відбутися "додаткові зустрічі").
У разі, коли в найближчі дні не вдасться досягти остаточної домовленості про реструктуризацію боргів (якщо, наприклад, кредитори впруться на своєму й не підуть на поступки, відкидаючи заклики офіційного Києва списати частину заборгованості), Мінфін опиниться на роздоріжжі:
- або оголошувати технічний дефолт (заяви про можливість чого досі виступали, передусім, засобом тиску на кредиторів, щоб ті ставали більш зговірливими),
- або «включити задню», заплатити й, скажімо, далі погрожувати кредиторам, що Україна 23 вересня не погасить єврооблігації на 500 млн дол. Хоча не слід забувати, що Мінфін ще в серпні – 23 числа – має виплатити купон по єврооблігаціям на 60 млн дол, а згаданого вже 23 вересня – ще 58 млн дол.
Якщо спрацює другий сценарій, чітко прогнозувати подальшу лінію поведінки кредиторів у серпні-вересні теж не просто.
З одного боку, вони, окрилені тактичним (липневим) успіхом, можуть спробувати й далі затягувати переговори та розраховувати, що Україна у серпні-вересні таки здійснить необхідні платежі. Не виключати таку можливість кредиторам дає підстави той факт, що, ніде правди діти, хоча валютні резерви того ж НБУ далеко й не космічні, але дозволяють забезпечити відповідні виплати (окреме питання, які це матиме довгострокові наслідки, - ред.). З іншого боку, кредитори можуть не ризикнути далі випробовувати долю й зрештою піти на ті чи інші поступки Мінфіну (вимагаючи їх, звичайно, і від нашої сторони).
Але що можна очікувати (з досить високою мірою ймовірності), так це те, що поточна невизначеність додаватиме напруги в найближчі дні для валютного ринку. Причому йдеться як про його «білий», так і «сірий» сегмент. З супровідними курсовими наслідками
І дуже хотілося б, що якщо ситуація розвиватиметься таки по песимістичній траєкторії, щоб відповідні хвилювання не спровокували черговий панічний удар по фінансовій системі України, який вона ледь втримала в лютому-березні.


0 комментар.:

Отправить комментарий